Nawilżanie skóry jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który polega na zapobieganiu utraty wody przez skórą. Zabiegi nawilżające mają na celu ochronić i wzmocnić naturalną barierę skóry, która złożona jest z warstwy rogowej naskórka i płaszcza hydrolipidowego. Woda bierze udział we wszystkich procesach fizjologicznych zachodzących w skórze. Odpowiednie nawodnienie skóry jest znaczące dla jej prawidłowego funkcjonowania, a tym samym dla pięknego wyglądu. Woda jest środowiskiem, w którym zachodzą reakcje enzymatyczne dostarczające energii, składników budulcowych i elementów niezbędnych do wzrostu i odnowy tkanek. Dzięki odpowiedniej ilości wody włókna kolagenowe i elastynowe mogą zachować swoją prawidłową budowę i własności, zapewniając skórze elastyczność, sprężystość i jędrność.
Również gładkość powierzchni skóry zależy od odpowiedniego jej nawodnienia, ponieważ zapewnia prawidłowe, fizjologiczne złuszczanie naskórka.
Polecamy następujące zabiegi:
Skóra wrażliwa jest skłonna do wysuszania, złuszczania, zaczerwienienia, małych pęknięć lub zmian zapalnych. Negatywnie działają na nią chłodne powietrze na zewnątrz i ciepłe oraz suche w pomieszczeniach.
Cera wrażliwa źle reaguje po nałożeniu kosmetyku powodującego podrażnienie. Pojawiają się widoczne plamy, odczuwamy dokuczliwe swędzenie i pieczenie. Reakcje wrażliwej skóry wywołane są nie tylko przez kosmetyki i nadmierne opalanie. Wpływ maja tutaj wysokie i niskie temperatury jak również chlorowana woda. Coraz częściej winą za wrażliwość naszej skóry ponosi stres.
Niewłaściwa pielęgnacja skóry niesie ze sobą poważne konsekwencje. Cera staje się ziemista, przesuszona, a naskórek zaczyna się łuszczyć.
Kosmetyczne zaniedbania są najczęstszą przyczyną powstawania pierwszych zmarszczek i podrażnień. Skóra sucha i atopowa ze względu na swoją wrażliwość wymaga szczególnej troski.
Do pielęgnacji skóry suchej, wrażliwej i podrażnionej najlepiej stosować preparaty opracowane specjalnie dla niej - nowoczesne emolienty. Występują w różnych postaciach: kremów, maści, płynów i olejków do kąpieli, żeli, kremów i kostek toaletowych do mycia. Powinny skutecznie nawilżać, natłuszczań, dostarczać substancje lipidowe identyczne z tymi, które naturalnie znajdują się w skórze oraz ograniczać świąd.
Niestety nie wszystkie dostępne na rynku emolienty działają tak wszechstronnie. Tylko nowoczesne emolienty zapewniają kompleksową pielęgnację na wszystkich czterech płaszczyznach. Pielęgnacja skóry emolientami powinna być stosowana stale: nie można ograniczać jej tylko do okresów nasilenia suchości skóry i powstawania podrażnień.
W pielęgnacji skóry atopowej warto zwrócić uwag? na kąpiel z zastosowaniem odpowiednich preparatów nawilżających i natłuszczających, jak też na środki kosmetyczne aplikowane bezpośrednio po kąpieli oraz wielokrotnie w ciągu dnia, zależnie od stanu klinicznego pacjenta. Dobór odpowiedniej linii kosmetyków nie jest łatwy, zważywszy na fakt, że skóra atopowa charakteryzuje się wybitną skłonnością do odczynów kontaktowych typu alergicznego oraz niealergicznego i nawet preparaty przeznaczone do pielęgnacji takiej skóry mogą powodować zaostrzenie jej stanu zapalnego. Wybór odpowiednich preparatów zależeć będzie zatem od indywidualnej reaktywności skóry chorego i praktycznie nie ma idealnej, najbezpieczniejszej linii kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry atopowej.
Kolejną cechą skóry chorego na AZS jest jej wyraźna skłonność do nadkażeń, m.in. bakteryjnych, dlatego w wybranych przypadkach klinicznych warto okresowo stosować preparaty kosmetyczne zawierające dodatkowo środki przeciwbakteryjne.
Czy posiadaczki skóry wrażliwej muszą zrezygnować z zabiegów kosmetycznych?
Skóra atopowa jest niezwykle kłopotliwa w pielęgnacji, jednak delikatne zabiegi kosmetyczne wykonane przez profesjonalistów nie powinny zaszkodzić. Wskazane są przede wszystkim terapie odżywcze, dotleniające, nawilżające i ujędrniające. Substancje nakładane w postaci serum lub ampułek mogą poprawić stan przesuszonej skóry. Zabiegi złuszczające mogą być wykonywane przy zastosowaniu środków na bazie kwasów owocowych.
Pamiętajmy!
Nie wykonujmy zabiegów dla twarzy podczas wysiewu opryszczki wargowej.